Description
- CONTROL™ Fabric reinforcement
- Tube Holders
- Dual 2-1/2 Inch conformable circular fenestrations
| Weight | 0.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 12.6 × 1.25 in |
| E1 SKU | 159421_EA |
| Retail Description | Halyard Orthopedic Drape |
| Invoice description | SHEET, BILATERAL LIMB EVOL 2 FENSTD (14/CS) |
| Manufacturer Name | O&M Halyard Inc |
| Manufacturer Number | 89291 |
| Application | Orthopedic Drape |
| Color | Blue |
| Dimensions | 76 W X 120 L Inch |
| Material | Polypropylene |
| QTY Per Sell | 14 |
| Securing Method | Without Adhesive |
| Sterility | Sterile |
| Extremity Cover | Without Covers |
| Fluid Collection Type | Without Pouch |
| Instrument Holders | Without Instrument Holder |
| Reinforcement Type | Control™ Fabric Reinforcement |
| Surgical Area | Fenestrated |
| Surgical Area Specifications | Dual Circular 2-1/2 Inch Elastic Fenestrations |
| Tube and Cord Holders | Cord and Tube Holders |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.