Additional information
| Weight | 18.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 23.8 × 13 in |
| E1 SKU | 316549_CS |
| Invoice description | DRAPE, EXTREMITY FULL FABRIC (12/CS) |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 29414 |
| Application | Orthopedic Drape |
| Dimensions | 87 W X 128-1/2 L Inch |
| Material | Tiburon Fabric |
| QTY Per Sell | 12 |
| Securing Method | Without Adhesive |
| Sterility | Sterile |
| Extremity Cover | Without Covers |
| Fluid Collection Type | Without Pouch |
| Instrument Holders | Without Instrument Holder |
| Reinforcement Type | Absorbent Iso Bac® 28 X 45 Inch Reinforcement |
| Surgical Area | Fenestrated |
| Surgical Area Specifications | Circular 2-1/2 Inch Elastic Fenestration |
| Tube and Cord Holders | Cord and Tube Holders |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| Country of Origin | Unknown |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |








Reviews
There are no reviews yet.