Additional information
| Weight | 2.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.75 × 12.34 × 3.5 in |
| E1 SKU | 860901_CS |
| Invoice description | DRAPE, SURG POLY U-DRAPE ADH (10/BX 1BX/CS) |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | D1015 |
| Application | Orthopedic Drape |
| Color | Clear |
| Dimensions | 48 W X 52 L Inch |
| Material | Polyethylene Film |
| QTY Per Sell | 1 |
| Securing Method | Adhesive Split |
| Sterility | Sterile |
| Extremity Cover | Without Covers |
| Fluid Collection Type | Without Pouch |
| Instrument Holders | Without Instrument Holder |
| Reinforcement Type | Without Reinforcement |
| Surgical Area | Split |
| Surgical Area Specifications | U-Shape Split 6 X 19 Inch with 9-1/2 X 19-1/2 Inch Adhesive |
| Tube and Cord Holders | Without Cord and Tube Holders |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Unknown |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |













Reviews
There are no reviews yet.