Additional information
| Weight | 0.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 12 × 0.1 in |
| E1 SKU | 299304_PK |
| Retail Description | Micro-Aire® Orthopedic Wire |
| Invoice description | WIRE, KIRSCHNER 4"X.045" (6/PK) |
| Manufacturer Name | MicroAire Surgical Instruments |
| Manufacturer Number | 1600-445 |
| Application | Orthopedic Wire |
| Brand or Series | Micro-Aire® |
| Diameter | 0.045 Inch Diameter |
| Dimensions | 0.045 X 4 Inch |
| Length | 4 Inch Length |
| QTY Per Sell | 6 |
| Sterility | Sterile |
| Type | K-Wire Double Trocar Points |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.