Additional information
| Weight | 0.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.1 × 6.1 × 4.1 in |
| E1 SKU | 1002333_BX |
| Retail Description | Natura® Durahesive™ Skin Barrier with Acrylic 2¾ |
| Invoice description | FLANGE, OSTOMY DURAHESIVE MOLDABLE 70MM 2 3/4" (10/BX) |
| Manufacturer Name | ConvaTec |
| Manufacturer Number | 421462 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | Natura™ |
| Adhesive Type | Durahesive® Adhesive |
| Barrier Material | Hydrocolloid |
| Barrier Shape | Accordion Flange Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit |
| Flange Size | 70 mm Flange |
| Opening Size | 1/2 to 1-3/4 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 10 |
| System Match | Natura™ System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 768455138425 |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |







Reviews
There are no reviews yet.