Additional information
| Weight | 0.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.5 × 6 × 2.3 in |
| E1 SKU | 970804_BX |
| Retail Description | New Image CeraPlus Skin Barrier, Extended Wear |
| Invoice description | SKIN BARRIER, NEW IMAGE CNVX W/TAPE GRN PRE-SZ 1 3/4 (5/BX) |
| Manufacturer Name | Hollister |
| Manufacturer Number | 11503 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | New Image™ CeraPlus™ |
| Adhesive Type | Adhesive Tape Borders |
| Barrier Shape | Convex Shape |
| Barrier Type | Precut, Extended Wear |
| Color | Beige |
| Flange Size | 44 mm Flange |
| Opening Size | 7/8 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 5 |
| System Match | Green Code System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 610075029891 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |








Reviews
There are no reviews yet.