Additional information
| Weight | 0.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.6 × 7.4 × 2.4 in |
| E1 SKU | 532495_BX |
| Retail Description | New Image™ Flextend™ Colostomy Barrier With Up to 3½ Inch Stoma Opening |
| Invoice description | BARRIER, SKIN W/FLANGE 4" (5/BX) |
| Manufacturer Name | Hollister |
| Manufacturer Number | 14606 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | New Image™ Flextend™ |
| Adhesive Type | Adhesive Tape |
| Barrier Shape | Floating Flange Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit, Extended Wear |
| Flange Size | 102 mm Flange |
| Opening Size | Up to 3-1/2 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 5 |
| System Match | Yellow Code System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Medium Selling |
| UPC | 610075114191 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |









Reviews
There are no reviews yet.