Additional information
| Weight | 0.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.2 × 6.1 × 1.8 in |
| E1 SKU | 680749_BX |
| Retail Description | SenSura® Flex Ostomy Barrier With 3/8-2 Inch Stoma Opening |
| Invoice description | BARRIER, SKIN SEN-SURA 2PC SZ10 3/8"X2" (10/BX) |
| Manufacturer Name | Coloplast |
| Manufacturer Number | 10102 |
| Application | Ostomy Barrier |
| Brand or Series | Sensura® Flex |
| Adhesive Type | Double Layer Adhesive |
| Barrier Shape | Flat Shape |
| Barrier Type | Trim to Fit, Standard Wear |
| Color | Gray |
| Flange Size | 50 mm Flange |
| Opening Size | 3/8 to 2 Inch Opening |
| QTY Per Sell | 10 |
| System Match | Red Code System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 5708932360067 |
| Country of Origin | Costa Rica |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |






Reviews
There are no reviews yet.