Description
- Includes traditional tail closure
- Length: 31 inches
- Color: Transparent
- NonSterile
- Color match: Green
| Weight | 0.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.5 × 7.5 × 0.5 in |
| E1 SKU | 365794_EA |
| Retail Description | ConvaTec® Visi-Flow® Ostomy Irrigation Sleeve |
| Invoice description | SLEEVE, NATURA IRRIG TRANS 1 3/4" (5/BX) |
| Manufacturer Name | ConvaTec |
| Manufacturer Number | 401912 |
| Application | Ostomy Irrigation Sleeve |
| Brand or Series | Visi-Flow® |
| Color | Transparent |
| Flange Size | 1-3/4 Inch Flange |
| For Use With | Stomahesive® or Durahesive® Skin Barrier with Flange |
| Match Code | Not Coded |
| Pouch Length | 31 Inch Length |
| QTY Per Sell | 1 |
| Sterility | NonSterile |
| Type | 2-Piece |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 8768455104002 |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.