Additional information
| Weight | 1.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.8 × 7.6 × 3 in |
| E1 SKU | 811481_BX |
| Retail Description | Esteem® + One-Piece Drainable Transparent Ostomy Pouch, 14 Inch Length, 3/8 to 4 Inch Stoma |
| Invoice description | POUCH, OST ESTEEM DRN CTF 1PC TRANS 4" (10/BX) |
| Manufacturer Name | ConvaTec |
| Manufacturer Number | 416908 |
| Application | Ostomy Pouch |
| Brand or Series | Esteem™+ |
| Barrier Style | Trim to Fit |
| Barrier Type | Double-layer Stomahesive Body Side, Durahesive Outer Side Skin |
| Color | Transparent |
| Drain Type | Drainable |
| Length | 14 Inch Length |
| QTY Per Sell | 10 |
| Sterility | NonSterile |
| Stoma Opening Size | 3/8 to 4 Inch Stoma |
| System Type | One-Piece System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.