Additional information
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.1 × 6.7 × 2.9 in |
| E1 SKU | 1160991_BX |
| Retail Description | Esteem®+ One-Piece Closed End Ostomy Pouch, 8 Inch Length, 40 mm |
| Invoice description | POUCH, OSTOMY 1PC CLOSED W/FILTER PRE-CUT STD 8" 40MM (30/BX |
| Manufacturer Name | ConvaTec |
| Manufacturer Number | 421822 |
| Application | Ostomy Pouch |
| Brand or Series | Esteem™+ |
| Barrier Style | Flat, Trim to Fit |
| Barrier Type | Standard Wear |
| Color | Opaque |
| Drain Type | Closed End |
| Length | 8 Inch Length |
| QTY Per Sell | 30 |
| Sterility | NonSterile |
| Stoma Opening Size | 1-9/16 Inch Stoma |
| System Type | One-Piece System |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 768455149346 |
| Country of Origin | Slovak Republic |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |





Reviews
There are no reviews yet.