Additional information
| Weight | 0.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.7 × 9.2 × 1.9 in |
| E1 SKU | 725355_BX |
| Retail Description | Premier™ One-Piece Drainable Transparent Ostomy Pouch, 12 Inch Length, Up to 2½ Inch Stoma |
| Invoice description | POUCH, DRN PREMIER 1PC CUT TO FIT 2 1/2" (10/BX) |
| Manufacturer Name | Hollister |
| Manufacturer Number | 8081 |
| Application | Ostomy Pouch |
| Brand or Series | Premier™ |
| Barrier Style | Flat, Trim to Fit |
| Barrier Type | FlexWear Standard Wear with Tape |
| Color | Transparent |
| Drain Type | Drainable |
| Length | 12 Inch Length |
| QTY Per Sell | 10 |
| Stoma Opening Size | Up to 2-1/2 Inch Stoma |
| System Type | One-Piece System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 610075168477 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.