Additional information
| Weight | 0.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 6 × 2.1 in |
| E1 SKU | 1242503_BX |
| Invoice description | POUCH, OST 2PC DRN FLNG BELT TAB BGE 12" 45MM (10/BX 8BX/CS) |
| Manufacturer Name | Safe N Simple |
| Manufacturer Number | SNS7212134 |
| Application | Ostomy Pouch |
| Brand or Series | Safe n' Simple |
| Barrier Style | Without Barrier |
| Barrier Type | Without Barrier |
| Color | Opaque |
| Drain Type | Drainable |
| Flange Size | 45 mm |
| Length | 12 Inch Length |
| QTY Per Sell | 10 |
| Sterility | NonSterile |
| System Type | Two-Piece System |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 810040132285 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |






Reviews
There are no reviews yet.