Additional information
| Weight | 0.87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.8 × 6.2 × 3.7 in |
| E1 SKU | 679670_BX |
| Retail Description | SenSura® Click Two-Piece Closed End Opaque Filtered Ostomy Pouch, 8½ Inch Length, 40 mm Flange |
| Invoice description | POUCH, SENSURA MAXI OPAQ 8 1/4" GRN (30/BX) |
| Manufacturer Name | Coloplast |
| Manufacturer Number | 10164 |
| Application | Ostomy Pouch |
| Brand or Series | SenSura® Click |
| Barrier Style | Without Barrier |
| Barrier Type | Without Barrier |
| Capacity | 570 mL |
| Color | Opaque |
| Drain Type | Closed End |
| Flange Size | 10-35 mm / 10-33 mm Flange |
| Length | 8-1/2 Inch Length, Maxi |
| QTY Per Sell | 30 |
| Sterility | NonSterile |
| System Match | Green Code |
| System Type | Two-Piece System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 762123053379 |
| Country of Origin | Costa Rica |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |


Reviews
There are no reviews yet.