Description
- EasiClose wide closure
- One-Piece System 11-inch Length, Maxi 3/8 to 1-11/16 inch Drainable Deep Convex, Trim To Fit
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.75 × 6.1 × 2.8 in |
| E1 SKU | 995392_BX |
| Retail Description | SenSura® Mio Convex One-Piece Drainable Transparent Filtered Ostomy Pouch, 11 Inch Length, 3/8 to 1-11/16 Inch Stoma |
| Invoice description | POUCH, OST CONVEX SENSURA 1PC 3/8"X1 11/16" (10/BX) |
| Manufacturer Name | Coloplast |
| Manufacturer Number | 16767 |
| Application | Ostomy Pouch |
| Brand or Series | SenSura® Mio Convex |
| Barrier Style | Deep Convex, Trim to Fit |
| Barrier Type | Extended Wear |
| Capacity | 655 mL |
| Color | Transparent Gray |
| Drain Type | Drainable |
| Length | 11 Inch Length, Maxi |
| QTY Per Sell | 10 |
| Sterility | NonSterile |
| Stoma Opening Size | 3/8 to 1-11/16 Inch Stoma |
| System Type | One-Piece System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| UPC | 73588436134 |
| Country of Origin | Hungary |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.