Additional information
| Weight | 1.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.15 × 6.65 × 4.85 in |
| E1 SKU | 813754_BX |
| Retail Description | The Natura® + Two-Piece Closed End Beige Filtered Ostomy Pouch, 8 Inch Length, 2¾ Inch Flange |
| Invoice description | POUCH, OST NATURA+ W/FLTR 2PC CLSD OPAQ 2 3/4" (30 |
| Manufacturer Name | ConvaTec |
| Manufacturer Number | 416412 |
| Application | Ostomy Pouch |
| Brand or Series | The Natura® + |
| Color | Beige |
| Drain Type | Closed End |
| Flange Size | 2-3/4 Inch Flange |
| Length | 8 Inch Length |
| QTY Per Sell | 30 |
| System Match | Navy Blue Code |
| System Type | Two-Piece System |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |





Reviews
There are no reviews yet.