Description
- Each gown has a lively Animal Parade print to help children feel more at ease in pediatric exam rooms
- Gowns offer durability, moisture resistance and reversible front / back opening
- 20 x 36 inch gown
| Weight | 0.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.5 × 8.9 × 0.2 in |
| E1 SKU | 139010_EA |
| Retail Description | Graham Medical Products Patient Exam Gown, Child Size, Animal Print |
| Invoice description | GOWN, EXAM PED 20"X36" (50/CS) |
| Manufacturer Name | Graham Medical Products |
| Manufacturer Number | 70280N |
| Application | Patient Exam Gown |
| Color | Kid Design (Animal Parade Print) |
| Cuff Style | Without Cuff |
| Dimensions | 20 X 36 Inch |
| Fastening Type | Waist Tie |
| Gender | Unisex |
| Material | Tissue / Poly / Tissue |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Child Size |
| Usage | Disposable |
| User | Pediatric |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.