Additional information
| Weight | 6.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.31 × 11.19 × 7.69 in |
| E1 SKU | 178198_CS |
| Retail Description | Graham Medical Products Exam Gown, Medium/Large, Blue |
| Invoice description | GOWN, EXAM N/W BLU 30"X42" (50/CS) 771 |
| Manufacturer Name | Graham Medical Products |
| Manufacturer Number | 70234N |
| Application | Patient Exam Gown |
| Color | Blue |
| Cuff Style | Without Cuff |
| Dimensions | 30 X 42 Inch |
| Fastening Type | Waist Tie |
| Gender | Unisex |
| Material | Nonwoven (Linen-Like) |
| QTY Per Sell | 50 |
| Size | Medium / Large |
| Usage | Disposable |
| User | Adult |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| GTIN | 10747036702344 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |




Reviews
There are no reviews yet.