Additional information
| Weight | 7.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.44 × 11.44 × 6.19 in |
| E1 SKU | 194589_CS |
| Retail Description | Graham Medical Products Patient Exam Gown, Medium/Large, Blue |
| Invoice description | GOWN, PATIENT EXAM N/S WHITE 30"X42" (50/CS) |
| Manufacturer Name | Graham Medical Products |
| Manufacturer Number | 70220N |
| Application | Patient Exam Gown |
| Color | Blue |
| Cuff Style | Without Cuff |
| Dimensions | 30 X 42 Inch |
| Fastening Type | Neck / Waist Tie |
| Gender | Unisex |
| Material | Tissue / Poly / Tissue |
| QTY Per Sell | 50 |
| Size | Medium / Large |
| Usage | Disposable |
| User | Adult |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.