Additional information
| Weight | 7.47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 11.5 × 6.5 in |
| E1 SKU | 247351_CS |
| Retail Description | Graham Medical Products Patient Exam Gown, Medium/Large, Blue |
| Invoice description | GOWN, EXAM ECON SCRIM BLU 30X42" (50/CS) |
| Manufacturer Name | Graham Medical Products |
| Manufacturer Number | 70228N |
| Application | Patient Exam Gown |
| Color | Blue |
| Cuff Style | Without Cuff |
| Dimensions | 30 X 42 Inch |
| Fastening Type | Waist Tie |
| Gender | Unisex |
| Material | Scrim-Reinforced Tissue |
| QTY Per Sell | 50 |
| Size | Medium / Large |
| Usage | Disposable |
| User | Adult |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | Y |
| Item Backorder Status | No |





Reviews
There are no reviews yet.