Description
- Splints set in 5 – 8 minutes
- High dry/wet plaster retention
- Low exotherm
- Moisture-resistant packaging
- Excellent strength
- Early green strength
- Smooth finish
| Weight | 34.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 11.6 × 10.6 in |
| E1 SKU | 4804_CS |
| Retail Description | Specialist® Plaster Splint, 5 x 45 Inch |
| Invoice description | SPLINT, PLASTER CAST SPEC XFAST WHT 5"X45" (50/BX |
| Manufacturer Name | BSN Medical |
| Manufacturer Number | 7396 |
| Application | Plaster Splint |
| Brand or Series | Specialist® |
| Color | White |
| Dimensions | 5 X 45 Inch |
| Material | Plaster of Paris |
| QTY Per Sell | 200 |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Mexico |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.