Additional information
| Weight | 31.81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.2 × 12 × 15.2 in |
| E1 SKU | 476053_CS |
| Retail Description | Procedure Towel, 15 x 22 Inch |
| Invoice description | TOWEL, DISP N/S BULK 14 7/8"X23 1/2" (1000/CS) |
| Manufacturer Name | O&M Halyard Inc |
| Manufacturer Number | 79720 |
| Application | Procedure Towel |
| Color | White |
| Dimensions | 15 W X 22 L Inch |
| Material | Scrim Reinforced Tissue |
| QTY Per Sell | 1000 |
| Sterility | NonSterile |
| Type | Embossed / Non-Radiopaque |
| Usage | Disposable |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | Mexico |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |





Reviews
There are no reviews yet.