Description
- Embossed
- Made of nonabsorbent fabric
- 17 x 26 inches
- These towels are packed sterilely, two to a pack
| Weight | 0.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 1.14 × 1.14 in |
| E1 SKU | 330948_PK |
| Retail Description | Best Value™ Sterile Blue Procedure Towel, 17 x 26 Inch |
| Invoice description | TOWEL, NON-ABSORB STR 17"X26" (2/PK 120PK/CS) |
| Manufacturer Name | Cardinal |
| Manufacturer Number | 7552 |
| Application | Procedure Towel |
| Brand or Series | Best Value™ |
| Color | Blue |
| Dimensions | 17 W X 26 L Inch |
| Material | Nonabsorbent Fabric |
| QTY Per Sell | 2 |
| Sterility | Sterile |
| Type | Plain / Non-Radiopaque |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.