Additional information
| Weight | 11.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.5 × 14 × 9.5 in |
| E1 SKU | 198385_CS |
| Retail Description | Footprint® Nonsterile White / Blue Procedure Towel, 13-1/2 x 18 Inch |
| Invoice description | TOWEL, 3PLY TISSUE/POLY 13 1/2X18" WHT W/BLU FOOTPRINT (500/ |
| Manufacturer Name | Graham Medical Products |
| Manufacturer Number | 70190N |
| Application | Procedure Towel |
| Brand or Series | Footprint® |
| Color | White / Blue Footprints |
| Dimensions | 13-1/2 X 18 Inch |
| Material | 3-Ply Tissue / Poly Backing |
| QTY Per Sell | 500 |
| Sterility | NonSterile |
| Type | Waffle Embossed / Non-Radiopaque |
| Usage | Disposable |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |




Reviews
There are no reviews yet.