Additional information
| Weight | 9.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.4 × 14.8 × 9.8 in |
| E1 SKU | 152051_CS |
| Retail Description | McKesson Nonsterile Blue Procedure Towel, 13 x 18 Inch |
| Invoice description | TOWEL, PRO 3PLY BLU 13X18 (500/CS) |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 18-862 |
| Application | Procedure Towel |
| Brand or Series | McKesson |
| Color | Blue |
| Dimensions | 13 W X 18 L Inch |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Material | 3-Ply Tissue |
| QTY Per Sell | 500 |
| Sterility | NonSterile |
| Type | Waffle Embossed / Non-Radiopaque |
| Usage | Disposable |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 40612479107012 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |




Reviews
There are no reviews yet.