Additional information
| Weight | 11.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.8 × 13.6 × 10 in |
| E1 SKU | 163350_CT |
| Retail Description | Tidi® Ultimate Blue Procedure Towel, 13 x 18 Inch |
| Invoice description | POLYTOWEL, 3PLY 13"X18" BLUE (500/CT) |
| Manufacturer Name | Tidi Products |
| Manufacturer Number | 917403 |
| Application | Procedure Towel |
| Brand or Series | Tidi® Ultimate |
| Color | Blue |
| Dimensions | 13 W X 18 L Inch |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Material | 3-Ply Tissue / Poly Backing |
| QTY Per Sell | 500 |
| Sterility | NonSterile |
| Type | Waffle Embossed / Non-Radiopaque |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 618125103522 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |



Reviews
There are no reviews yet.