Description
- Aids those users with weakened strength
- Reaching aid has magnetic tip to help retrieve objects that have iron in them, e.g. small metal items
- Provides 32 inches of added length to your reach
| Weight | 0.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 4 × 0.5 in |
| E1 SKU | 804274_EA |
| Retail Description | Apex-Carex Reaching Aid, 32-Inch Length |
| Invoice description | REACHER, METAL MAGNETIC TIP 32" (6/CS) CAREXH |
| Manufacturer Name | Apex-Carex Healthcare |
| Manufacturer Number | FGP601C0 0000 |
| Application | Reaching Aid |
| Dimensions | 32 Inch Length |
| Material | Metal |
| QTY Per Sell | 1 |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 23601571007 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.