Description
- Wrist support adds leverage for those with weak strength.
- Locking tab holds items in place
- Rotating arm makes grabbing at awkward angles much easier
- 32 inches long
| Weight | 5.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 7.5 × 8 in |
| E1 SKU | 800226_CS |
| Retail Description | Ultra Grabber Reaching Aid, 32-Inch Length |
| Invoice description | REACHER, EZ GRAB 32" BLU (6/CSCAREXH |
| Manufacturer Name | Apex-Carex Healthcare |
| Manufacturer Number | FGP60600 0000 |
| Application | Reaching Aid |
| Brand or Series | Ultra Grabber |
| Dimensions | 32 Inch Length |
| QTY Per Sell | 6 |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.