Additional information
| Weight | 36.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.8 × 11.3 × 9.8 in |
| E1 SKU | 733048_CS |
| Retail Description | Koolit™ 600 Series Cold Pack |
| Invoice description | GEL PACK, KOOLIT 16OZ (36/CS) |
| Manufacturer Name | Cold Chain Technologies |
| Manufacturer Number | 616A |
| Application | Refrigerant Gel Pack |
| Brand or Series | Koolit™ 600 Series |
| For Use With | For Shipment of Refrigerated Products |
| Material | Polyethylene |
| QTY Per Sell | 36 |
| California Prop 65 | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – http://www.P65Warnings.ca.gov |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |








Reviews
There are no reviews yet.