Additional information
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 3 × 1.4 in |
| E1 SKU | 1010604_EA |
| Retail Description | Fridge-tag® 2L Refrigerator Vaccine Data Logger with Alarm |
| Invoice description | DATA LOGGER, VACCINE W/VIAL & PROBE 2.0-8.0C |
| Manufacturer Name | Thermco Products Inc |
| Manufacturer Number | BERFRIDGETAG2L |
| Application | Refrigerator Vaccine Data Logger with Alarm |
| Brand or Series | Fridge-tag® 2L |
| Accuracy | ± 0.5°C (-10° to +40°C), ± 0.8°C (-25° to -10°C) |
| Display Specifications | 27 X 95 mm |
| Display Type | LCD Display |
| For Use With | For Monitoring Vaccines in Refrigerators |
| Measuring Scale | Fahrenheit / Celsius |
| Power Source | Battery Operated |
| Probe Type | Glycol Bottle Probe |
| QTY Per Sell | 1 |
| Response Time | Every Minute |
| Temperature Range | -22° to +131°F (-30° to +55°C) |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| Country of Origin | Malaysia |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.