Additional information
| Weight | 0.47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.5 × 8.4 × 7.15 in |
| E1 SKU | 410224_EA |
| Retail Description | ProCare California Rigid Cervical Collar, Large, 3¼ Inch Height |
| Invoice description | COLLAR, PHILADELPHIA 3.25" LG |
| Manufacturer Name | DJO |
| Manufacturer Number | 79-83137 |
| Application | Rigid Cervical Collar |
| Brand or Series | ProCare® California |
| Circumference | 16 to 19 Inch Neck Circumference |
| Color | Beige |
| Fastening Type | Hook and Loop Strap Closure |
| Material | Molded Plastic / Foam |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Large |
| Type | Preformed |
| User | Adult |
| Color Code | Without Color Code |
| Style | Two-Piece / Trachea Opening |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 888912031103 |
| Country of Origin | China |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.