Additional information
| Weight | 0.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.4 × 8.2 × 4.2 in |
| E1 SKU | 410227_EA |
| Retail Description | ProCare California Rigid Cervical Collar, Large, 4¼ Inch Height |
| Invoice description | COLLAR, PHILADELPHIA 4.25" LG |
| Manufacturer Name | DJO |
| Manufacturer Number | 79-83147 |
| Application | Rigid Cervical Collar |
| Brand or Series | ProCare® California |
| Circumference | 16 to 19 Inch Neck Circumference |
| Color | Beige |
| Fastening Type | Hook and Loop Strap Closure |
| Material | Molded Plastic / Foam |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Large |
| Type | Preformed |
| User | Adult |
| Color Code | Without Color Code |
| Style | Two-Piece / Trachea Opening |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| GTIN | 888912031134 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |


Reviews
There are no reviews yet.