Additional information
| Weight | 0.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.9 × 2.9 × 6.6 in |
| E1 SKU | 410225_EA |
| Retail Description | ProCare California Rigid Cervical Collar, Small, 4¼ Inch Height |
| Invoice description | COLLAR, PHILADELPHIA 4.25" SM |
| Manufacturer Name | DJO |
| Manufacturer Number | 79-83143 |
| Application | Rigid Cervical Collar |
| Brand or Series | ProCare® California |
| Circumference | 10 to 13 Inch Neck Circumference |
| Color | Beige |
| Fastening Type | Hook and Loop Strap Closure |
| Material | Molded Plastic / Foam |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Small |
| Type | Preformed |
| User | Adult |
| Color Code | Without Color Code |
| Style | Two-Piece / Trachea Opening |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| GTIN | 888912031110 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |


Reviews
There are no reviews yet.