Additional information
| Weight | 3.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 21.2 × 5.1 in |
| E1 SKU | 507894_EA |
| Invoice description | SLING, F/ADVANCE PATIENT LIFT |
| Manufacturer Name | Joerns Healthcare |
| Manufacturer Number | NA1006P |
| Application | Seat Sling |
| Brand or Series | Hoyer® Professional Quick Fit |
| Color | Green |
| Material | Polyester |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Large |
| Weight Capacity | 500 lbs. Weight Capacity |
| Attachment Type | Chainless |
| Head Support | Without Head Support |
| Point Cradle | 2 Point Cradle |
| Sling Dimension | 1350 W X 1690 L mm |
| Sling Material Type | Solid Fabric |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | Mexico |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |



Reviews
There are no reviews yet.