Additional information
| Weight | 0.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 5 × 4 in |
| E1 SKU | 1149970_BX |
| Invoice description | INTRODUCER, SHEATH NEEDLE PRELUDE 21G-4R-23CM (5/BX) |
| Manufacturer Name | Merit Medical Systems |
| Manufacturer Number | PSI-4F-23-018NT7 |
| Application | Sheath Introducer Kit |
| Brand or Series | Prelude® |
| For Use With | For .018 Inch Diameter Guidewire |
| Material | Nitinol Core / Platinum Tip |
| QTY Per Sell | 5 |
| Size | 4 Fr. X 23 cm Sheath Length X 80 cm Guidewire Length |
| Sterility | Sterile |
| Target Area | Vascular |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |
Reviews
There are no reviews yet.