Additional information
| Weight | 3.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 9.8 × 4.4 in |
| E1 SKU | 648336_BX |
| Retail Description | MABIS® Blood Pressure Cuff, Yellow |
| Invoice description | CUFF, BP LF DISP ADLT (5/BX) |
| Manufacturer Name | Mabis Healthcare |
| Manufacturer Number | 06-148-131 |
| Application | Single Patient Use Blood Pressure Cuff |
| Brand or Series | MABIS® |
| Circumference | 23 to 33 cm |
| Color | Yellow |
| Cuff Material | Vinyl Cuff |
| Cuff Size | Adult Cuff |
| Fastening Type | Hook and Loop Closure |
| For Use With | For MABIS Sphygmomanometers |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| QTY Per Sell | 5 |
| User | Adult |
| Target Area | Arm |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| FSA Eligible | Yes |
| Velocity | Phase Out |
| UPC | 767056060012 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.