Description
- 100% breathable, soft cloth-like sheets reduce skin-on-skin friction
- Collects, absorbs and retains moisture
- Sheets can be folded to any size, but should not be cut
- Moisture absorbency: 8½ ounces
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.25 × 6 × 0.1 in |
| E1 SKU | 1090692_PK |
| Retail Description | Tranquility ThinLiner® Skin Fold Pad, 6 x 14 Inch |
| Invoice description | SHEET, ABSRB TRANQUILITY THINLINER DISP 6"X14" (10/PK 20PK/C |
| Manufacturer Name | Principle Business Enterprises |
| Manufacturer Number | 3191 |
| Application | Skin Fold Management Pad |
| Brand or Series | Tranquility ThinLiner® |
| Dimensions | 6 X 14 Inch |
| QTY Per Sell | 10 |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| UPC | 70319031910 |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.