Additional information
| Weight | 13.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 23.7 × 11.7 in |
| E1 SKU | 1007817_CS |
| Retail Description | Tite-Rite™ Specimen Container, 90 mL |
| Invoice description | CONTAINER, TITE-RITE WD STR 90ML (300/CS) |
| Manufacturer Name | Globe Scientific |
| Manufacturer Number | 6526 |
| Application | Specimen Container for Pneumatic Tube Systems |
| Brand or Series | Tite-Rite™ |
| Closure Type | Screw Cap |
| Color | Transparent with White Cap |
| Dimensions | 53 mm Opening |
| Graduations | Graduated |
| Material | Polypropylene |
| QTY Per Sell | 300 |
| Sterility | Sterile |
| Usage | Disposable |
| Volume | 90 mL (3 oz.) |
| Additive | Plain |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Mexico |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |







Reviews
There are no reviews yet.