Description
- The O-ring cap is designed to grip the top and sides of the vialIncludes label
| Weight | 16.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.85 × 15.25 × 18.8 in |
| E1 SKU | 980736_CS |
| Retail Description | Specimen Container with Temperature Strip |
| Invoice description | CUP, SPCMN WD WHT ORNG W/TEMP STRP/LABL STR 90ML |
| Manufacturer Name | Starplex Scientific Corp |
| Manufacturer Number | WB902-1WTSS |
| Application | Specimen Container with Temperature Strip |
| Brand or Series | Starplex® |
| Closure Type | Screw Cap |
| Color | Transparent with White Cap |
| Dimensions | 53 mm Opening |
| Graduations | Graduated |
| Material | Polypropylene |
| QTY Per Sell | 400 |
| Sterility | Sterile |
| Usage | Disposable |
| Volume | 90 mL (3 oz.) |
| Additive | Plain |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.