Additional information
| Weight | 1.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 9 × 4.75 in |
| E1 SKU | 256916_EA |
| Retail Description | Adscope™ 641 Sprague – Rappaport Stethoscope |
| Invoice description | STETHOSCOPE, ADSCOPE SPRAGUE 22" GLD PLT |
| Manufacturer Name | American Diagnostic Corp |
| Manufacturer Number | 645 |
| Application | Sprague Stethoscope |
| Brand or Series | Adscope® 645 |
| Bell Size | 1-1/4 Inch / 1 Inch / 3/4 Inch Bell |
| Binaurals Material | Adjustable Chrome – Plated Brass Binaurals |
| Chestpiece Material | Zinc Chestpiece |
| Diaphragm Diameter | 1-1/4 Inch Diaphragm |
| Ear Pieces Type | Mushroom Ear Tips / Silicon Ear Tips |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Number of Tubes | 2-Tube |
| QTY Per Sell | 1 |
| Tube Type | Double Lumen |
| User | Adult / Pediatric |
| Tube Color | Black |
| Tubing Length | 22 Inch Tube |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| UPC | 634782005238 |
| Country of Origin | China |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | Yes |

Reviews
There are no reviews yet.