Additional information
| Weight | 3.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.4 × 14.6 × 36 in |
| E1 SKU | 1215728_CS |
| Retail Description | McKesson Step Stool with Handrail |
| Invoice description | STOOL, STEP W/HANDRAIL 8 3/4" (2PCS/CS) |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 16-11220 |
| Application | Step Stool with Handrail |
| Brand or Series | McKesson |
| Color | Black |
| Frame Material | Powder Coated Steel Frame |
| Height Adjustment Type | Fixed Height |
| Platform Dimensions | 11-1/4 X 14-1/4 Inch |
| QTY Per Sell | 2 |
| Weight Capacity | 350 lbs. Weight Capacity |
| Base Specifications | 8-3/4 X 11-1/4 X 14-1/4 Inch |
| Handrail | 35-3/4 Inch Handrail |
| Number of Steps | 1 Step |
| Step Height | 8-3/4 Inch Step Height |
| Step Material | Rubber |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| UPC | 612479262881 |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |

Reviews
There are no reviews yet.