Description
- Pouches eliminate the extra step of adding separate multi-parameter indicators to each pouch
- Meets CDC Infection Control Guidelines for effective sterilization
- 30 x 46 centimeters
| Weight | 21.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.4 × 6.6 × 13 in |
| E1 SKU | 783371_CS |
| Retail Description | Sure-Check® Sterilization Pouch, 12 x 18 Inch |
| Invoice description | POUCH, STERILIZATION SURECHECK12"X18" (100/BX 5BX |
| Manufacturer Name | SPS Medical Supply |
| Manufacturer Number | SCL12182 |
| Application | Sterilization Pouch |
| Brand or Series | Sure-Check® |
| Closure Type | Self Seal |
| Color | Transparent |
| Dimensions | 12 X 18 Inch |
| Material | Film |
| QTY Per Sell | 500 |
| Sterilization Compatibility | Ethylene Oxide (EO) Gas / Steam |
| Legend Code | No |
| Velocity | Nonstock |
| Country of Origin | United States |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.