Additional information
| Weight | 1.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.37 × 6.25 × 10.87 in |
| E1 SKU | 802772_CS |
| Retail Description | Delta-Net® Black Synthetic Stockinette, 1 Inch x 25 Yard |
| Invoice description | STOCKINETTE, CAST DELTA-NET TUBULAR BLK 1" (2RL/CS) |
| Manufacturer Name | BSN Medical |
| Manufacturer Number | 7272300 |
| Application | Stockinette |
| Brand or Series | Delta-Net® |
| Color | Black |
| Dimensions | 1 Inch X 25 Yard |
| Material | Synthetic |
| QTY Per Sell | 2 |
| Sterility | NonSterile |
| Type | Tubular |
| Casting Compatibility | Plaster / Synthetic |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |














Reviews
There are no reviews yet.