Description
- Synthetic fibers
- Soft conformability
- Easy-to-use dispensing box for easy storage and handling
| Weight | 2.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 6.5 × 10.75 in |
| E1 SKU | 802774_CS |
| Retail Description | Delta-Net® Black Synthetic Compression Stockinette, 2 Inch x 25 Yard |
| Invoice description | STOCKINETTE, CAST DELTA-NET TUBULAR BLK 2" (2RL/CS) |
| Manufacturer Name | BSN Medical |
| Manufacturer Number | 7272301 |
| Application | Stockinette |
| Brand or Series | Delta-Net® |
| Color | Black |
| Dimensions | 2 Inch X 25 Yard |
| Material | Synthetic |
| QTY Per Sell | 2 |
| Sterility | NonSterile |
| Type | Tubular |
| Casting Compatibility | Plaster / Synthetic |
| Legend Code | No |
| Velocity | Medium Selling |
| Country of Origin | United States |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.