Additional information
| Weight | 0.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.14 × 11.6 × 1.14 in |
| E1 SKU | 195114_PR |
| Retail Description | Biogel® M Latex Surgical Glove, Size 6, Straw Color |
| Invoice description | GLOVE, SURG LTX 6.0 STR2 TXT (50PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Molnlycke |
| Manufacturer Number | 30560 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | Biogel® M |
| Color | Straw |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.25 mm (9.8 mil) |
| Glove Exterior | Micro-Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 1 |
| Size | Size 6 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 11 Inch |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Malaysia |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |













Reviews
There are no reviews yet.