Additional information
| Weight | 3.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.7 × 8.6 × 5.25 in |
| E1 SKU | 764702_BX |
| Retail Description | DermAssist® Latex Surgical Glove, Size 6.5, Ivory |
| Invoice description | GLOVE, SURG LTX 6.5 STR2 TXT (50PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Innovative Healthcare Corp |
| Manufacturer Number | 133650 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | DermAssist® |
| Color | Ivory |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.20 mm (7.9 mil) |
| Glove Exterior | Smooth |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 50 |
| Size | Size 6.5 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | Without Coating |
| Length In Inches | 11.5 Inch |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | India |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |















Reviews
There are no reviews yet.