Description
- 11½ inches long
- Hand specific
- Chemo tested
- 0.23 mm (9 mil) fingertip thickness
- Size 9
| Weight | 19.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 13 × 11 in |
| E1 SKU | 221027_CS |
| Retail Description | Encore® Latex Textured Surgical Glove, Size 9, Ivory |
| Invoice description | GLOVE, SURG LTX 9.0 STR2 TXT CHEMO (50PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Ansell |
| Manufacturer Number | 5785007 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | ENCORE® Latex Textured |
| Chemo Rated | Chemo Tested |
| Color | Ivory |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.23 mm (9 mil) |
| Glove Exterior | Fully Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 200 |
| Size | Size 9 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 11.5 Inch |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Phase Out |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.