Description
- Polymer coated with Dermashield technology
- Smooth with micro-textured finish
- Standard thickness
- Moderate grip level
- Size 8-1/2 is between medium and large sizes and fits those whose palm circumference is between 8 and 8-1/2 inches
- Green
| Weight | 4.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.8 × 6.6 × 10.8 in |
| E1 SKU | 648146_BX |
| Retail Description | Gammex® Non-Latex PI Green Polyisoprene Surgical Glove, Size 8.5, Light Green |
| Invoice description | GLOVE, SURG PLYISO 8.5 STR2 SMTH CHEMO (50PR/BX 4BX/CS) |
| Manufacturer Name | Ansell |
| Manufacturer Number | 20685285 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | GAMMEX® Non-Latex PI Green |
| Color | Light Green |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.24 mm (9.4 mil) |
| Glove Exterior | Micro-Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Material | Polyisoprene |
| QTY Per Sell | 50 |
| Size | Size 8.5 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 12 Inch |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.