Description
- 10-2/3 inches in length
- Beaded cuff
- Polymer/chlorinated
- Size 8
| Weight | 24.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.85 × 11.25 × 17.75 in |
| E1 SKU | 554115_CS |
| Retail Description | Sempermed® Supreme Latex Surgical Glove, Size 8, Ivory |
| Invoice description | GLOVE, SURG LTX 8.0 STR2 TXT (50PR/BX 6BX/CS) |
| Manufacturer Name | Sempermed USA |
| Manufacturer Number | SPFP800 |
| Application | Surgical Glove |
| Brand or Series | Sempermed® Supreme |
| Chemo Rated | Not Chemo Approved |
| Color | Ivory |
| Cuff Style | Beaded Cuff |
| Fingertip Thickness | 0.27 mm (10.6 mil) |
| Glove Exterior | Fully Textured |
| Hand Compatibility | Hand Specific |
| Latex Free Indicator | Contains Latex |
| Material | Latex |
| QTY Per Sell | 300 |
| Size | Size 8 |
| Sterility | Sterile |
| Glove Interior | With Polymer Coating |
| Length In Inches | 10.6 Inch |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| Country of Origin | Austria |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.