Description
- Double ply
- Rolled cotton
- Knitted from high-grade yarn and inspected to guarantee consistent knit construction, cleanliness, and proper roll dimensions
- Precut in convenient sizes, sewn, rolled, and packaged in CSR wrap
- Beige
| Weight | 7.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.1 × 15.7 × 10.9 in |
| E1 SKU | 457659_CS |
| Retail Description | McKesson Beige Stockinette, 8 x 72 Inch |
| Invoice description | STOCKINETTE, TUBULAR 2PLY STR 8"X72" (12/CS) |
| Manufacturer Name | McKesson Brand |
| Manufacturer Number | 16-3D-872 |
| Application | Surgical Stockinette |
| Brand or Series | McKesson |
| Color | Beige |
| Dimensions | 8 X 72 Inch |
| Latex Free Indicator | Not Made with Natural Rubber Latex |
| Material | Cotton |
| QTY Per Sell | 12 |
| Sterility | Sterile |
| Type | Tubular |
| California Prop 65 | No |
| Legend Code | No |
| Velocity | Slow Selling |
| GTIN | 40612479123920 |
| Country of Origin | Unknown |
| Ready to Sell | Ready to sell |
| Returnable Item | Yes |
| Pureplay CoT Restriction | No |
| Item Allocation | N |
| Item Backorder Status | No |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.